Tytuł


Mariusz Szczygieł – Projekt Prawda muzycznie

Mariusz Szczygieł – Projekt Prawda muzycznie

RES FACTUM – idea słowno – muzycznego spotkania sztuk, inspirowana średniowieczną techniką kompozytorską, gdzie głos podstawowy wyznaczał ruch głosów pozostałych, w naszym przypadku to tekst czytany „na żywo” przez autora – Mariusza Szczygla – jest inspiracją do i interpretacji muzycznej realizowanej również ” na żywo” przez muzyków.

Wykonawcy:

Mariusz Szczygieł – autor i czytający teksty oraz zespół RES FACTUM!

w składzie: Nina Nu wokal, cytra – Tadeusz Sudnik elektronikalia  – Marcin Krzyżanowski wiolonczela elektryczna.

Koncert czytany. Ciekawy sposób na promocję książki ………Ci, którzy książkę już czytali, jak ja, mogli odnaleźć w tym koncercie jakąś nową prawdę o książce, którą wydobyła z niej muzyka. Ciekaw jestem, jakie nowe prawdy o książce Szczygła znaleźli w czasie tego mówionego koncertu inni goście. Bo domyślam się, że podobnie jak u mnie, muzyka pobudziła w publiczności nieużywane podczas czytania neurony. …Lubię takie nietypowe połączenia. Spotkanie muzyki i książki non-fiction to nie jest rzecz oczywista. Choć od czasu do czasu praktykowana. Zespół Res Factum występował już m. in. z Angeliką Kuźniak („Papusza”) i Katarzyną Surmiak-Domańską („Mokradełko”), a do tekstów Mariusza Szczygła zespół improwizował jesienią 2015 w Oleśnicy. Jeśli będziecie mieć okazję wpaść na taki koncert, to korzystajcie z okazji…… Rafał Hetman w http://czytamrecenzuje.pl/653/, czerwiec 2016, Warszawa

Res Factum – narodziło się w 2014 roku i zrealizowanych zostało kilkanaście koncertów w warszawskim Faktycznym Domu Kultury, w Nawie Sw. Jerzego w Oleśnicy i na scenie Forum Kultury w Oleśnicy, festiwalu czytania w Szczecinie. Interpretowane były książki m.in: ”Papusza” Angeliki Kuźniak, „Jutro narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana (laureata Premio Kapuścinski Rzym 2016), „Encyklopedia psychodelii” Kamila Sipowicza.

Fot. Filip Springer

Proponujemy również


Zapraszamy 19 maja na gościnny spektakl Komuny Warszawa pt. „Ośrodek wypoczynkowy” w reżyserii…